Co s sebou na dovolenou (a jak postupovat při onemocnění nejen na dovolené)

 • Při horečce (nad 38,5 st.C): čípky či sirup malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol), pro předškoláky je výborný Nurofen ACTIV (cumlací tabletky, chutnají jako Lipo, 1tbl kolem váhy 10 kg, 1,5tbl...15kg, 2tbl...20kg váhy – max. 3xdenně), starší děti tbl. (př. Nurofen tbl 200mg nebo Paralen 250mg...20-30kg váhy, Nurofen 400mg nebo Paralen 500mg...od 40kg a více).

 • Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři

 • Rýma: Nosní kapky (Nasivin, Olynth..) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer) – sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka – neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.

 • Kašel: SUCHÝ – suchý neproduktivní kašel, „poštěkávání“ - vhodná antitusika (Sinecod, Tussin, Robitussin na suchý kašel,...), ev. antihistaminika Fenistil či Dithiaden. Při výrazně dráždivém kašli je možná jejich kombinace. Při zhoršujícím se kašli je vždy třeba kontrola lékařem. Zvýšená poloha těla, vlhčit vzduch.

  VLHKÝ – produkce hlenu – léky na vykašlávání (bylinné – Hedelix, Prospan,..., ev. Mukosolvan,...). Tyto léky podávat nejpozději do 17 hod. odpoledne (nepodávat na noc, tvořil by se hlen ve spánku, kdy by i více dráždil ke kašli). Opět platí vlhčit vzduch, zvýšená poloha těla a při zhoršování kašle je třeba kontrola lékařem.

 • Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla – dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk. Nedoporučuji lokální antibiotickou léčbu Bioparoxem, raději při trvání kontrola lékařem.

 • Bolest uší: kapat do ucha Boralkohol, Alpa max. 5xdenně, Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Alpa (58% alkoholu) do 1,5 roku ředit 1:1 s převařenou vodou, 1,5-3 roky 2/3 Alpy:1/3 přev. voda, nad 3 roky čistá Alpa. Pokud použijeme jiný destilát, tak pouze do koncentrace 40%, jinak opět ředit (do 1,5 roku ředit i tak). Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud bolest trvá, tak k lékaři.

 • Zvracení: Hlavně tekutiny podávané po lžičkách a chlazené (jsou nemocným lépe tolerovány). Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), ev. Vodníček (mírně sladká jahodová příchuť), pro starší např. přípravek Iontia. Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem – hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,... kojené dítě kojíme dále.).

 • Průjem: Enterol + probiotika (Laktobacílky, Biopron,..), ev. kombinovaný přípravek Biopron Forte (možno podávat dětem už od 6.měsíce věku), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smektu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí a obecně je v dětském věku nedoporučuji. Imodium se nemůže podat dětem do šesti let a také jednoznačně nedoporučuji ani starším dětem.)

 • Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal (jediná vada snad je, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtek...), chladit místo vpichu.

 • Vyrážka: pokud alergická kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař. Jinak lokálně na místo vyrážky je opět výborný Tanno-Hermal.

 • Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, minim. 30 – pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.

 • Nevolnost v dopravním prostředku: Kynedril tbl – volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).

 • Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědá), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.